Zapraszamy na pokaz specjalny w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA przygotowany we współpracy z Instytutem Socjologii UwB.

ŻUBROFFKA Special:
Stany graniczne + panel dyskusyjny

Uniwersyteckie Centrum Kultury / UwB, ul. Ciołkowskiego 1N, wstęp wolny/admission free 7.12.2022, 15:00
 
Dziewczyna z Afganistanu, koczująca z grupą uchodźców w pobliżu wsi Usnarz Górny i trzymająca w ramionach szarego kota. Wyrzucone na turecki brzeg ciało trzyletniego syryjskiego chłopca z podwiniętą czerwoną koszulką i buzią zalewaną morską wodą. Tłumy ukraińskich uchodźców szczelnie wypełniające poczekalnię przemyskiego dworca. Napis: OBSZAR OBJĘTY STANEM WYJĄTKOWYM na drogowej tablicy.
Jakie obrazy stają nam przed oczami, gdy myślimy dziś o granicach, uchodźcach, kryzysach humanitarnych?
Twórcy filmów krótkometrażowych pokazywanych w zestawie Stany graniczne używają swoich własnych wizualnych języków, aby opowiedzieć o różnych aspektach współczesnych kryzysów uchodźczych. Skupiają oczy kamer na uciekających, tropiących, udzielających schronienia i czerpiących zyski z cudzego nieszczęścia. Przenoszą nas z Puszczy Białowieskiej na węgierskie szosy i turecką prowincję. Podpatrują rzeczywistość w konwencji dokumentalnej lub opowiadają historie fabularne. To co łączy te filmy, to poczucie ogromnego moralnego niepokoju, który coraz częściej odczuwamy, kiedy pomyślimy o granicach, uchodźcach, kryzysach humanitarnych.
 
Program:
Dalej jest dzień, Damian Kocur, Poland 2020, 25’
Dark Chamber, Ottó Bánovits, Sweden/Hungary 2017, 5’40”
Bulak, Evrim İnci, Turkey, 2021, 4’20”
Hranice, Damián Vondrášek, Czech Republic, 29’
Podlasie. Granica światów, Katarzyna Lazzeri, Poland, 23’
 
Paneliści/Panelists
 
Katarzyna Winiecka
 
Doktor nauk humanistycznych w zakresie socjologii, adiunkt w Zakładzie Socjologii Kultury Instytutu Socjologii na Uniwersytecie w Białymstoku, naukowo zainteresowana losami polskich migrantów poakcesyjnych i procesem adaptacji społecznej; trenerka umiejętności społecznych. Związana z grupą badawczą Laboratorium Terra Divers

Agnieszka Sadowska

Urodzona w Ełku fotografka i fotoreporterka prasowa, jurorka w konkursach fotograficznych. Absolwentka Wyższego Studium Fotografii w Warszawie. Pracowała w zespole fotograficznym Państwowego Przedsiębiorstwa Pracownie Konserwacji Zabytków, następnie jako fotoreporterka i fotoedytorka w tygodniku „Plus” oraz – od 28 lat – jako fotoreporterka w białostockiej „Gazecie Wyborczej". Od lat dokumentuje wydarzenia społeczne i kulturalne w regionie podlaskim. Jest jedną z dziesięciu bohaterek książki „Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek”. Fascynujące historie, opowiedziane przez Monikę Szewczyk-Wittek, odsłaniają kulisy pracy fotoreporterskiej i nierzadko kręte drogi do zawodu.

Artur Reszko
 
Urodzony w 1979 roku białostoczanin, pracuje jako staff fotoreporter w Polskiej Agencji Prasowej. Kurator i producent wystaw. Prowadził i współtworzył Galerię 113, realizował wystawy w Galerii Arsenał. Absolwent i magistrant Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opavie (Czechy). Na co dzień zajmuje się fotografią reportażową i informacyjną, realizuje też projekty dokumentalne.