zubroffka AVATAR 180x180 02

Instytut Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku,
Plac Uniwersytecki 1, sala 108A

Pokaz zestawu MENTAL CAUCASUS

Kaukaz – bliski nam, a zarazem daleki – trochę europejski, trochę azjatycki, a w rzeczywistości chyba będący czymś pośrodku, pomiędzy. Region ze skomplikowaną historią i problematyczną współczesną sytuacją geopolityczną – podzielony na wiele państw, zależnych republik, terenów autonomicznych. Kinematografia gruzińska przeżywa odrodzenie, święci tryumfy na międzynarodowych festiwalach, ale czy tylko Gruzini mają się czym poszczycić? Postanowiliśmy spojrzeć na region z szerszej perspektywy. Filmy opowiadają o współczesnym Kaukazie z punktu widzenia bohaterek i bohaterów, reżyserek i reżyserów – o jego codzienności i historii pisanej dzisiaj. W programie znalazły się filmy z Gruzji (w tym wyjątkowego regionu Swanetii), Azerbejdżanu, ale także republik zależnych od Rosji – Dagestanu czy Czeczenii. Prezentowany zestaw zabierze nas w podróż po wyjątkowej, wysmakowanej i bardzo specyficznej kinematografii, w której przewodnikami będą młodzi twórcy o nowym, świeżym spojrzeniu.

Caucasus – so close to us and yet so distant – a bit European, a bit Asian, but in fact always somewhere in between. The region with complicated history and problematic political situation nowadays; divided into many countries, dependent republics and autonomous areas. Georgian film industry is experiencing a revival, celebrating triumphs at international festivals. But should only Georgians pride themselves on their achievements? We decided to look at the region from a broader perspective, showing films which depict the present-day Caucasus and its everyday reality from the viewpoint of protagonists and directors. The programme consists of works from Georgia (including the unique Svaneti region), Azerbaijan, but also Dagestan and Chechnya, the republics dependent on Russia. It will take us on a journey through exceptional, refined and very specific cinema, where your guides will be young filmmakers, presenting a new, fresh look.

kaukaz 1Sonuncu / The Last One, dir./reż. Sergei Pikalov, Azerbaijan 2014, 15',

kaukaz 2Bebo / Granny, dir./reż. Sandro Katamashvili, Georgia 2013, 11'

kaukaz 3Strong woman / Siłaczka, dir./reż. Kacper Czubak, Iwona Kaliszewska, Poland 2014, 17'

kaukaz 4Dinola, dir./reż. Mariam Khatchvani, Georgia 2013, 15'

kaukaz 5The Doctor, dir./reż. Anna Goroyan, Russia 2014, 26'

ŻUBROFFKA - święto krótkiego filmu

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA świętuje w tym roku swoje 10-lecie! Jubileuszowa edycja Festiwalu odbędzie się od 2 do 6 grudnia w Białymstoku i na Podlasiu.

ŻUBROFFKA od lat buduje kulturalny pomost między Wschodem i Zachodem, Północą i Południem - jest wydarzeniem, w ramach którego spotyka się energia wszystkich stron świata. Selekcjonerzy wybierają zwykle około 100 najciekawszych filmów (spośród ponad tysiąca!) do siedmiu konkursów. Przygotowywane są także specjalne projekcje produkcji krótkometrażowych z całego świata. W tym roku, w ciągu pięciu dni widzowie będą mogli zobaczyć łącznie ponad 250 krótkich filmów!Jury ocenia filmy w trzech konkursach krajowych (Amatorzy, Studenci, Niezależni), dwóch międzynarodowych (Okno na Wschód, Cały ten Świat) oraz dwóch ogólnoświatowych (Kids, Music video). Oprócz Grand Prix festiwalu oraz nagród i wyróżnień w każdym z konkursów, przyznawane są nagrody specjalne za najlepszą: Animację, Dokument, Fabułę, Zdjęcia oraz Muzykę. Publiczność również przyznaje swoją nagrodę - Dzikiego Żubra.

www.zubroffka.pl

organizator: Białostocki Ośrodek Kultury - DKF "GAG"

współorganizator: Instytut Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku