Publikacje pracowników

dystans 500

Książka przynosi szeroko zakrojoną wiedzę na temat sytuacji osób homoseksualnych i postaw społeczeństwa polskiego wobec tej mniejszości społecznej, a także wobec dążeń społeczności LGBT+, by osoby nieheteronormatywne były traktowane na równi ze wszystkimi innymi obywatelami. Omówienia prac innych badaczy, a także relacja z własnych badań są tu bardzo klarowne i przemawiają do wyobraźni czytelnika, mają walor nie tylko informacyjny, ale w pewnej mierze także perswazyjny i zmuszający do refleksji nad całym zjawiskiem. Wspólnie z autorką pochylamy się zatem z jednej strony nad odmiennością, a z drugiej – nad dystansem społecznym, manifestowanym wobec osób nieheteronormatywnych w Polsce aż nazbyt bezpardonowo, i to w czasach, kiedy w całym świecie euro-amerykańskim mamy do czynienia z wielką zmianą postaw. Książka, napisana rzetelnie, przekonująco i prosto (mimo precyzji naukowej), ma jeszcze jeden atut. Popularyzuje ważną wiedzę społeczną i zachęca do krytycznej rewizji własnych przekonań.

 

hWGU0NeVtxCbKgZX

20210419 084217Grzegorz Nowacki, Ewa Dąbrowska-Prokopowska, "Integracja społeczna – między teorią a praktyką. Tom VII. Niewidzialna wojna międzypokoleniowa w trakcie transformacji systemu społeczno-politycznego po 1989 roku. Wstępne oceny i hipotezy"

"W mojej opinii recenzowana monografia napisana jest na dobrym poziomie naukowym i jej ukazanie się będzie odpowiadać na zapotrzebowanie rynku. Czytelnik otrzymuje w niej czytelne wyjaśnienia obecnie bardzo złożonej sytuacji, w jakiej znalazła się młodzież w Polsce, a bogata zawartość informacyjna monografii, wysoki poziom merytoryczny przeprowadzonej analizy będzie zarówno odpowiadać oczekiwaniom akademickim, jak i może zachęcać do prowadzenia rzeczowej dyskusji na temat problemów obecnych pokoleń młodzieży".

Z recenzji dr. hab. Jerzego Pawła Gieorgicy, prof. UPH w Siedlcach

 

"Przedstawiona do recenzji publikacja dwojga autorów G. Nowackiego i E. Dąbrowskiej-Prokopowskiej jest już VII tomem z serii dotyczącej problemów teorii i praktyki integracji społecznej. Tym razem autorzy poświęcili go problemom intergeneracyjnym, właściwie to systemom wartości pokoleń postsolidarnościowych i funkcjonujących w Polsce w okresie trzydziestu lat transformacji. Można powiedzieć, że pośród tych generacji dwie maja korzenie w PRL-u, a trzecia - już całkowicie swoje życie przeżyła w wolnej Polsce, stanowi świadectwo nowych systemów wartości, dobrobytu i boomu konsumpcyjnego, który nastąpił w trzydziesoleciu po 1989 roku".

Z recenzji dr. hab. Wiesława Tadeusza Popławskiego, prof. PB

 

 

 

This book provides a unique and multifaceted view on and understanding of borders and their manifestations: physical and mental, cultural and geographical, and as a question of life and death. It highlights the Green Belt along the Iron Curtain, which offered a haven for rare species for many decades and, after the Cold War, became a veritable treasure trove for a European network of researchers. 

(z opisu Wydawcy)

 

Screenshot 2021 01 11 Borderology Cross disciplinary Insights from the Border Zone

Pokonferencyjny tom dotyczący oblicz wielkiego miasta (...) wnosi wiele nowych i ciekawych treści dotyczących rozwoju i problemów współczesnych wielkich miast w Polsce. Ukazuje też nowe oblicza miejskiego rozwoju, związane ze społecznością internetową (...). Można na oblicza rzeczywistości miejskiej i rozwój wielkich miast w Polsce patrzeć w sposób rozmaity. Niektórzy mogą uważać, że jest on niedostateczny w stosunku do potrzeb mieszkańców, inni zaś - podchodzić do niego w sposób bardziej apologetyczny, tym niemniej na podstawie lektury tekstów proponowanych do publikacji można ogólnie stwierdzić, że jest to "czas polskich wielkich miast" i ich mieszkańców, albowiem rozwijają się one bardzo dynamicznie.

Z recenzji dr. hab. Tadeusza Popławskiego, prof. PB

 

0QzYB82ij1W4lfre